İnşaat Maliyet Hesaplama

İnşaat Maliyet Hesaplama

Bir yapı için inşaat maliyet hesaplama işleminde yapı özellikleri ile yapının inşa edileceği alan belirleyici oluyor. Maliyet hesaplamada en önemli veri inşa edilecek binaya ait mimari, statik, elekrik, mekanik ve diğer disiplinlere ait uygulama projeleridir. Bu projelerde binayı oluşturan tüm bileşenlerin özellikleri ve miktarları bulunur. Bu bilgiler ışığında binanın inşaat maliyeti hesaplama işlemi gerçekleştirilir. Ayrıca bir yapının inşası için ödenmesi gereken belirli ücretler vardır. Ruhsat giderleri denilen bu ödemelerde harcanan miktarlar maliyetlere dahil edilir. İnşaat maliyetlerinin hesaplanmasında inşaat kalitesinin de etkisi vardır. Kalite anlamında lüks inşaattan sonra 1.sınıf inşaat gelir ve devamında 2.sınıf inşaat, 3.sınıf inşaat son olarak basit inşaat adı altında sınıflandırılma yapılmıştır. Bu sınıflandırılan inşaat yapısına göre maliyetlerde değişkenlik gösterir. İnşaat maliyetlerinde ki kategori fiyatlandırmaları T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belirlenir. Bunların yanı sıra inşa edilecek yapıda kullanılacak ana malzeme türü nedeniyle maliyet hesaplamaları değişkenlik gösterir. Örneğin betonarme bir yapı ile taştan yapılan bir yapının maliyeti aynı değildir. Buna ek olarak çelik yapı ile ahşap yapı aynı maliyete sahip değildir.

İnşaat Maliyet Giderlerini Belirleyen Hususlar

Bir yapının inşaat maliyet hesaplama işlemi kullanılacak malzeme, inşaat alanı, yapı kat adedi, inşaat zeminine göre değişkenlik gösterir. Apartmandan alışveriş merkezine inşa edilecek yapının kullanım amacı da maliyetlere etki eder. Her yapının inşa edileceği arsa için belirlenmiş bir imar durumu veya yapılaşma izni bulunur. Bu izinler ve arsanın büyüklüğüne göre yapının toplam kat adedi, inşaat alanı, bina ölçüleri şekillenir. Hesaplamalarda bu durum önemli bir yer teşkil eder. İnşaat maliyet hesaplamalarında inşa edilecek yapıya çıkılacak katlarda maliyetlere dahil edilir. Her kat sayısı ve genişliği için harcanacak malzemeler maliyetlere ilave edilir. Ülkemizde inşa edilen yapıların çoğu zemin katta ki ile aynı boyutlarda ilerleyen katlar şeklinde yapım tamamlanır. Bina yapısına ek olarak dahil edilen merdivenler ve çatı işlemleri de bu maliyetlere dahil edilir. Burada kullanılan malzemeler bina yapımında kullanılanlarla aynı değildir. Yapı esnasında kullanılacak olan demir kalitesine göre farklı fiyatlandırmalar yapılır. Kalite odaklı malzeme tercihi maliyetlerde oynamaya neden olabilir. İnşaat Maliyet Hesaplama  

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Kaba İnşaat Maliyeti

Her türlü mesken için yapılan inşaat maliyet hesaplama meskenin konseptine göre değişkenlik gösterir. Belli başlı bir mesken için kaba inşaat maliyeti binanın taşıyıcı sistemi ile duvarlarını kapsar. Kaba inşaat maliyetini; kullanılan beton miktarı, beton kalitesi, inşaat demir miktarı ve kalitesi, kullanılan beton kalıbı çeşidi, bina dış duvarlarında ve iç bölme duvarlarında kullanılan tuğlanın niteliği belirler. Kaba inşaat bittikten sonra elektrik, tesisat işleri ile ince işlere sıra gelir. Bu işlerde de kullanılan malzeme ve miktarı inşaat maliyetini belirler.

Yapı İnşa Bedelinin Oluşturulması

Yapı giderlerinin yanı sıra inşaat maliyet hesaplama dahilinde işçilik giderleri yer alır. Genel yapımda kullanılacak malzeme, çatı masrafları, duvar, bina dış cephe, beton ve demir kalitesi inşaat yapımında ki ana malzemelerdir. Bu malzemelere göre maliyetler kabaca belirlenir. İnşa edilecek binan için hazırlanmış mimari, statik, elektrik, mekanik ve diğer tüm uygulama projeleri üzerinden inşaat maliyet hesabı daha doğru sonuç verecektir.  

Başvuru İçin

Size yardımcı olalım

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın

Başvuru Formu

Lütfen eksiksiz doldurun

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın