Bina Güçlendirme Projesi

Bina Güçlendirme Projesi

Depreme dayanıklı olmayan binalar için bina güçlendirme projesi oluşturulur. Güçlendirme projeleri ile deprem gibi aniden gelişen afetlere karşı binalara sağlamlık kazandırılır. Ülkemiz depremlerin sıklıkla yaşandığı bir coğrafyadadır. Bu sebeple hasar görmüş veya depreme dayanıksız yapıların hazırlanan projeler ile depreme dayanıklı bir yapıya dönüştürülmesi gereklidir. Deprem risk analizi sayesinde öncelikle mevcut binanın deprem riski belirlenir; eğer bina riskli ise  bina güçlendirme projesi hazırlanır. Böylelikle eski, deprem dayanıklı olmayan yapılar deprem yönetmeliğine uygun, depreme ve afetlere dayanıklı hale getirilir. Özellikle konut, işyerleri, fabrikalar ile ortak kullanımda bulunduğumuz okul, alışveriş merkezi, hastane, kamu binalarının deprem güvenliği kritik önem taşır. Bu nedenle bu tür yapıların deprem testinin yapılması ve deprem riskli olanlar için bina güçlendirme projesinin hazırlanması ve bu projeye göre  binaların güçlendirme inşaatlarının yapılması gerekir. Bu sürecin tamamında uzman kadromuz ile hizmet vermekteyiz.  

Bina Güçlendirme Projesi Ne Demek?

Hasar görmüş veya dayanıklılığını yitirmiş yapılar için bina güçlendirme projesi hazırlanarak sağlam bir yapı meydana getirilmesi hedeflenir. Yapı güçlendirme projesi ile yapı, eski halinden daha dayanıklı, sağlam ve deprem yönetmeliğine uygun hale getirilir. Sıfırdan bir bina yapmak yerine mevcut binayı güçlendirme projeleri ile yönetmeliğe uygun ve dayanıklı hale getirmek hem zaman ve hem de ekonomik olarak daha avantajlı olmaktadır. Karot testleri ile binanın beton dayanımı ve kalitesi tespit edilir. Betonarme binada ki mevcut dayanıklılığı beton gücü belirler. Bu sebeple burada ki güçlendirme faaliyetleri beton yapısını iyileştirmeye yönelik gerçekleşir. Beton dayanımının tespitinden sonra bina demir durumu gözden geçirilir. Bina inşasında uygun ve yeterli kullanılan demir yapıya dayanıklılık kazandırır. Binanın oturduğu alan için zemin etüdü de yapılarak tüm güçlendirme işlemleri şekillendirilir. Yapılan analizlerin sonucunda yapıya en uygun güçlendirme projeleri oluşturulur.

Bina Güçlendirme Projesi

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Bina Güçlendirme Projesi Nasıl Yapılır?

Hasarlı veya dayanıksız, eski bir yapı için bina güçlendirme projesi oluşturmadan önce raporlama yapılması gereklidir. Bu raporda binanın oturduğu zeminin özellikleri, beton dayanım değerleri, kolon ebatları, kiriş ebatları, tüm taşıyıcı sistem ebatları ile betonarme taşıyıcı d kullanılan demirler tespit edilir. Bunlara ek olarak bina taşıyıcı sisteminde oluşmuş yapısal hasarlar da tespit edilir.  Rapor hazırlandıktan ve bina dayanıklılığı ve risk durumu belirlendikten sonra binaya uygun güçlendirme teknikleri belirlenerek yapı güçlendirme projesi hazırlanır.  Bina güçlendirme projesine göre binada tadilat ve güçlendirme inşaatına başlanır. Öncelikle temelde güçlendirme yapılacak ise temel açılır ve güçlendirme yapılır, alt kattan üst kata doğru kolonlar, kirişler, perdeler güçlendirilir. Hasarlı taşıyıcı elemanlarda gerekli güçlendirmeler yapılır. Binada tüm güçlendirme imalatı bittikten sonra bina tesisatları, duvarları, ince işleri dahil tamamlanarak bina güçlendirme işlemi tamamlanmış olur.

Bina Güçlendirme Projesi Kapsamı

Eski ve dayanıksız gözüken binalar için bina güçlendirme projesi oluşturulur. Bu projelerde ki amaç çeşitli afetler sonucu hasar gören, dış etkenlerden dolayı yapısı zayıflayan veya kullanılan yapı malzemesinden dolayı dayanıksız binalara müdahale ederek sağlam ve dayanıklı yapılar haline getirmektir. Her bina ve yapısına göre farklı içerik ve malzemelerden oluşan projeler geliştiriyoruz. Yapılan detaylı ve titiz analizler sonucu yapının kullanım ömrünü uzatan bina güçlendirme projeleri oluşturuyoruz.

Başvuru İçin

Size yardımcı olalım

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın

Başvuru Formu

Lütfen eksiksiz doldurun

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın