Deprem Testi

Deprem Testi

Deprem ülkemizde sık rastlanan doğal afetlerden birisidir ve birçok bölge deprem konusunda riskli alanlar olarak adlandırılmaktadır. Bu yüzden binalara deprem testi yaptırmak önemlidir. Aynı zamanda ülkemizin birçok bölgesinde de depreme karşı dayanıklı olmayan çok sayıda bina bulunmaktadır. Bu binaların tespit edilmesi için ise deprem testi yapılması gerekir. Talep etmeniz halinde binanıza sadece bilgi amaçlı deprem testi yaptırıp deprem raporu alabilirsiniz.  Deprem dayanıklılık raporu sonucunda binanızın deprem riskli çıkması halinde binanızın güçlendirilmesi ve bununla ilgili çözümlerin sunulması konusunda firmamızdan destek almayı deneyebilirsiniz. Tektaş Kentsel Dönüşüm olarak uzman ve profesyonel kadromuz ile sizlere en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Deprem testi ve kentsel dönüşüm hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Deprem Testi İçin Hangi Çalışmalar Yapılır?

Deprem testi için belirli çalışmalar yapılmaktadır. Burada amaç eğer bina ya da yapı, depreme karşı dayanıksız bir özelliğe sahipse çeşitli projeler ile binaların güçlendirilmesinin sağlanmasıdır. Bunun için ise mutlaka uzman bir ekip ile çalışılması çok önemli bir konudur. Deprem testinde yapılan teknik çalışmalar arasında ise şunlar yer almaktadır:
 • Binanın olduğu zemini tespit edebilmek için zemin etüdü hazırlanmaktadır.
 • Binanın mevcut durumunu öğrenebilmek için bina rölövesi çizilmektedir.
 • Zamanla binada çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşmuş olan hasarlar tespit edilmektedir.
 • Bina kolon ve perdelerden karot ile beton numune alınarak yapı laboratuvarlarında testler yapılmaktadır. Böylece binanın beton dayanımı da belirlenmiş olur.
 • Röntgen cihazı kullanımı ile betonarme taşıyıcı elemanlarında yer alan demir, adet ve aralıklar belirlenmektedir.
 • Taşıyıcı eleman demirlerinde zaman içerisinde korozyondan dolayı meydana gelen demir kesit kayıpları da kontrol edilmektedir.
 • Bilgisayar yardımı ile bina 3 boyutlu modellenir. Bina modeline deprem yükleri etki edilerek binanın deprem durumundaki güvenliği belirlenmektedir.
 • Son olarak bina üzerinde yapılan tüm çalışmalar sonucunda binaya ait deprem testi raporu hazırlanmış olur.

Deprem Testi

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Deprem Testi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Günümüzde sık yapılan işlemlerden birisidir. Yapılması için ise gerekli bazı belgeler vardır. Bu önemli belgeler arasında şunlar yer almaktadır:
 • Başvuru dilekçesi,
 • Tapu fotokopisi,
 • Varsa bina statik projesi,
 • Varsa bina mimari projesi,
 • Varsa bina zemin etüd raporu,
 • Varsa daha önceden bina için yapılan teknik raporların temin edilmesi gerekmektedir.
Bu belgeleri temin etme aşamasında firmamızı arayabilirsiniz ve aklınıza takılan tüm soruları ekibimiz ile paylaşabilirsiniz. Ekibimiz her zaman size hizmet etmek için hazırdır.

Deprem Dayanıklılık Testi Nasıl Yapılır?

Bu test ile binanızın deprem olması durumunda ne kadar dayanıklı olacağını ölçebilirsiniz.  Bu testler genellikle  deprem konusunda uzman şirketler tarafından yapılan testlerdir. Bu testleri yapan ve raporu hazırlayanlar deprem konusunda uzman inşaat mühendisleridir.  Test yapılması için binada yaşayan kişilerin bu tarz uzman şirketler ile iletişime geçmesi ve binaya ait bilgileri aktarması gerekmektedir. Bina deprem dayanıklılık testinizi bilgi amaçlı olarak da yaptırabilirsiniz. Böylece binanızın deprem riskini öğrenip; bu konuyu hak sahipleri ile görüştükten sonra resmi işlemlere başlayabilirsiniz. Binanızın deprem riskli çıkması halinde binanızın depreme karşı güçlendirilmesi veya kentsel dönüşüm ile yenilenmesi ile ilgili siz her konuda yardımcı oluyoruz. Tüm bu işlemleri uygun fiyata yaptırmak, kaliteli bir işlem için Tektaş Kentsel Dönüşüm firmamızı kolaylıkla tercih edebilirsiniz.

Başvuru İçin

Size yardımcı olalım

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın

Başvuru Formu

Lütfen eksiksiz doldurun

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın