Bina Güçlendirme

Bina Güçlendirme

Hasarlı veya hasar görme riski bulunan yapılar için bina güçlendirme yapılır. Bina güçlendirme uygulamaları ile eski binaya deprem ve dış etkenlere karşı sağlamlık kazandırılır. Ülkemizdeki yapıların bir kısmı zayıf zemin üzerine inşa edildiği gibi diğer bir kısmı ise dayanıksız malzemelerden inşa edilmiştir. Yapı güçlendirme uygulamalarında bina sağlamlık testi sonucundan yararlanır. Eski ve deprem görmüş binaları yıkıp yeniden inşa etmek yerine daha ekonomik bir tercih olan binanın mevcut yönetmeliklere uygun güçlendirilebilir. Birden fazla güçlendirme tekniği içerisinde mevcut yapıya en uygun yöntem ile binalara doğal afetlere karşı dayanıklılık sağlanır. Yıkılması ve çökmesi olası olan ciddi hasar almış yapılar için de güçlendirme yapılarak dayanıklılık kazandırılır. Buradaki amaç mevcut yönetmeliklere uygun olarak binada can güvenliğinin sağlanması ve eski  dayanıksız binaları sağlamlaştırmaktır.

Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Eski ve hasarlı yapılar için bina güçlendirme işlemleri uygulanarak dayanıklı yapılar elde edilir. Yaşamlarımızı sürdürdüğümüz ev ve iş yerlerimizin sağlam olması can güvenliğimiz açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle eski binalar için güçlendirme çalışmalarının yapılması kaçınılmazdır. Güçlendirme çalışmalarında başlanılmadan önce bina yapısının tespiti, taşıyıcı kolon, kiriş betonarme perde mevcut donatılarının tespiti ve beton kalitesinin analizi yapılır. Tüm teknik çalışmalar,  yapılan analizlerden sonra binada hangi teknikler ile güçlendirme yapılacağına karar verilir. Bu yapılan çalışmalar kapsamında yapı güçlendirme projesi hazırlanır.  Bölgesel güçlendirme çalışmaları hasarlı kısımlar öncelikli olmak üzere başlatılır. Her teknik her binaya uygulanmamalıdır. Firmamız yapı analizlerini titizlikle yürütür ve en uygun güçlendirme tekniğini binalarınız için belirler, bina takviye projesini hazırlar, gerekli izinleri alarak binanın güçlendirme inşaatını yapar.

Bina Güçlendirme

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Bina Güçlendirme Hangi Yapılara Uygulanır?

Geniş kapsamlı olan bina güçlendirme uygulanmaları deprem ve doğal afetlerde hasar görme ihtimali olan veya hasarlı tüm binalar görülür. Buna ek olarak tarihi yapılarda da yapı güçlendirme yapılmasının nedeni yıkılması durumunda tekrar inşa edilmesi mümkün olmaması ve tarihi dokusunu yitirecek olmasıdır. İnşası çok eski olan binaların kullanım ömrünün uzaması da bina takviye işlemleri ile gerçekleşmektedir. Binayı güçlendirmeden önce binanın risk durumunu öğrenmek için deprem testi yapılarak binaya deprem raporu alınır. elde edilen veriler ışığında binada nasıl bir güçlendirme yapılacağına karar verilir. Daha güvenli binalarda yaşamımızı sürdürmek için bina güçlendirme tekniklerine başvurulması kaçınılmazdır. Öncelikle binaların hasar durumları tespit edilmeli ve yapılacak teknikler hassasiyetle belirlenmelidir. Firmamız yapı üzerinde derin incelemelerde bulunur ve teknikleri ile hasarlı bölgelere nokta atışı yaparak hasarlı binalarınızı güvenli yapılar haline getirir.

Bina Güçlendirme Uygulamaların Avantajları

Eski ve hasarlı yapılar için bina güçlendirme işlemlerinin uygulanması oldukça önemlidir. Yapı güçlendirme uygulamaların en önemli avantajı eski binaların yıkılması yerine destekler ve eklemeler sonucunda tekrar sağlam hale getirilmesidir. Bir binada herhangi bir kat kaybının da bu uygulamalar ile önüne geçiliyor. Zaman ve maliyet açısından da güçlendirme uygulamaları büyük bir katkı sağlıyor. Binanın yeniden inşası yerine güçlendirme çalışmaları ile tekrar kazanılması daha az maliyette gerçekleşir. Ayrıca yeniden inşa edilmesinde ki süreç oldukça uzun olduğu için kişiler mağdur olabiliyor. Oysa yapı güçlendirme çalışmaları oldukça kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır. Böylelikle herhangi bir mağduriyet yaşanmasının önüne geçilmiş olunuyor. Yapı güçlendirme çalışmalarımız ile güvenli yerleşim alanlarını sizlere sunuyoruz.

Başvuru İçin

Size yardımcı olalım

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın

Başvuru Formu

Lütfen eksiksiz doldurun

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın