Deprem Risk Raporu

Deprem Risk Raporu

Deprem, ülkemizin önemli gerçeklerinden birisidir. Deprem risk raporu, önlem almada çok etkin rol oynar. Ülkemizde bu zamana kadar defalarca deprem olmuş ve bunların hepsi çeşitli can ve mal kayıplarına yol açmıştır. Bilindiği üzere depremi önleyecek ya da önceden haber verecek bir alet henüz icat edilmemiştir. Bu nedenle depremi önleyecek ve etkisini azaltacak tek şey alınacak önlemler olacaktır. Depremde binaların sağlam olması çok önemlidir. Bu nedenle bina sağlamlık testi gibi çeşitli testler yapılır ve binanın ne kadar sağlam olduğu ölçülür. Bu işlem sonucunda deprem riski rapor hazırlanır. Bu belge ile binanızın ne kadar sağlam olduğunu kolaylıkça ölçmeniz mümkün olacaktır. Bu belgenin alınabilmesi için mutlaka güvenilir, deprem konusunda uzman ve profesyonel bir ekip ile çalışılmaya önem verilmelidir. Şirketimiz deprem risk raporu hazırladığı gibi bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm kapsamında da uzman kadrosu ile hizmet vermektedir.

Deprem Risk Raporu Nasıl Hazırlanır?

Deprem riski hazırlanmasında birçok farklı madde öne çıkar. Buna göre deprem riski rapor hazırlanması için şu aşamalar önemlidir: Betonarme binalar için rapor hazırlığı:
 • Mevcut bina rölövesinin çizilmesi,
 • Mevcut binanın beton dayanımının ölçülmesi,
 • Mevcut donatın miktarının belirlenmesi,
 • Parsel zemin etüdü raporunun hazırlanması,
 • Bina taşıyıcı sisteminin detaylı incelenmesi,
 • Mevcut yapının bilgisayarda 3 boyutlu modellinin hazırlanması,
 • Bina statik ve deprem hesaplarının yapılması,
 • Mevcut bilgilerin ışığında deprem risk raporunun hazırlanması.
Yığma binalar için rapor hazırlığı:
 • Mevcut binanın detaylı rölövesinin hazırlanması,
 • Taşıyıcı duvarların boyut ve özelliklerinin tespit edilmesi,
 • Duvar elemanlarının basınç dayanımlarının tespit edilmesi,
 • Zemin etüdü raporunun hazırlanması,
 • Bina temel sisteminin tespit edilmesi,
 • Mevcut yapının bilgisayarda 3 boyutlu modellinin oluşturulması, 
 • Bina deprem performans analizinin yapılması,
 • Binadan elde edilen bilgilerin rapor haline getirilmesi aşamaları ile gerçekleşir.

Deprem Risk Raporu

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Deprem Risk Raporu Nereden Alınır?

Deprem riski raporunun alınabilmesi için özel şirketler tercih edilebilir. Deprem risk raporunu şirketi seçmek oldukça önemlidir. Konusunda deneyimli denetim denetim firması seçmemeniz halinde deprem risk raporu yeterince kapsamlı olmayacağı için sonuç doğru çıkmayabilir. Bu da sizin riskli bir binada yaşamanız anlamına gelir. Deprem risk raporu için seçeceğiniz firma deprem konusunda uzman, ekibinin içinde inşaat mühendisi bulunan, tecrübeli ekibe sahip, bina için gerekli tüm teknik çalışmaları yapabilen, iyi referanslara sahip, yeki belgesi bulunan bir şirket olmalı. Aksi halde almış olduğunuz rapor binanızın deprem karşı gerçek  sağlamlığını ortaya koymaktan uzak olur.  Bu anlamda iyi bir firma seçimine önem verilmelidir.

Deprem Risk Raporunun Önemi

Deprem riski raporu çok önemlidir ve mutlaka yapılması gerekir. Bazı binalar çok eskidir ve bu nedenle kullanım ömrünü tamamladığı yapılacak teknik tespitler ile belirlenir. Bahsedilen binalar eğer deprem güvenli değil ise bina güçlendirilebilir veya kentsel dönüşüm kapsamında yeniden yapılabilir. Deprem karşı dayanıklı olmadığı tespit edilen veya hasar görmüş binaların bazıları bina güçlendirmesi ile  depreme dayanıklı hale getirilmesi mümkündür. Hangi binanın dayanıklı olduğu, hangisinin hasarlı ya da sorunlu olduğunu anlamak için ise deprem riski raporu hazırlatılması önemlidir. Binanızın eski ya da hasarlı olduğunu düşünüyor ve endişe duyuyorsanız en kısa sürede rapor için başvuru yapabilir, güven içinde yaşayabilirsiniz.

Başvuru İçin

Size yardımcı olalım

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın

Başvuru Formu

Lütfen eksiksiz doldurun

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın