Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği

Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği

Son yıllarda ülkemizde herkesin yakından ilgilendiği konulardan birisi de kentsel dönüşümdür. Kentsel dönüşüm işleminin amacı deprem, sel, çığ, kaya düşmesi vb. doğal afetlerde risk altında bulunan bölge ve yapıların, ekonomik ömrünü tamamlamış hasarlı binaların tasfiye edilerek yerine sağlıklı, güvenilir yeni yaşam alanlarının oluşturulmasıdır. Aynı zamanda bu işlem ile can ve mal kaybının önlenmesi de amaçlanmaktadır. Kentsel dönüşüm yönetmeliği ile aynı zamanda çarpık kentleşmenin etkilerinin en aza indirilerek modern, tarihi ve doğal dokusu korunmuş bir şehir ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Kentsel dönüşüm için gerekli şartların yerine getirilmesi ile başvuruda bulunmak mümkün olacaktır.

Kentsel Dönüşüm Kanunu Nedir?

Kentsel dönüşüm aynı zamanda yasal bir süreçtir ve devlet tarafından kontrol edilmektedir. Genellikle hak sahiplerinin binaları için lisanslı şirketlere riskli yapı tespiti yaptırmaları ve binalarının riskli olduğu tespit edilmesi ile bina kentsel dönüşüm kapsamına girmiş olur. Tektaş; riskli yapı tespiti, kentsel dönüşüm ve bina güçlendirme kapsamında da uzman kadrosu ile hizmet vermektedir. Bu işlemler T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 16/5/2012 tarihinde çıkartılan ve kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi” yasasıdır. Bu yasaya göre tüm işlemler yapılır. Herhangi bir sorun olması durumunda da yönetmelik maddeleri dikkate alınır. Bu yasaya göre ekonomik ömrünü tamamlamış, deprem riskli, hasarlı binaların yıkılarak yerine yenilerinin yapılması gerekir. Kentsel dönüşüm yönetmeliği ile ilgili bilgi almak için ilgili bakanlıkları da arayabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Kentsel Dönüşüm Kredisi Hakkında

Kentsel dönüşüm ile ilgili merak edilen konulardan birisi de kredi işlemidir. Kentsel dönüşüm kanunu kapsamında binanın risk tespiti, yıkılması ve yeniden inşaatı ile ilgili tüm detaylar belirlenmiştir. Hak sahibi olarak sizler kentsel dönüşüm hakkında detaylı bilgi sahibi olarak bu süreci kendiniz de yöneterek evinizi yenileyebilir, bu konuda söz sahibi olabilirsiniz. Eğer süreci kendiniz yönetmeye karar verdiyseniz bu durumda kentsel dönüşüm yönetmeliği ile kredi alma şansınız doğmaktadır. Bu kredinin miktarı da her yıl ilgili bakanlıkça belirlenir. Kredi alabilmek için bakanlıkla anlaşması bulunan bankalara müracaat etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda kredi aldığınız zaman kira yardımı alamayacağınızı da bilmeniz ve ona göre başvuruda bulunmanız gerekir. Kentsel dönüşüm kira yardımı bilindiği üzere süreç boyunca evinden ayrılan kişiler için geçerlidir. Bu süreçte kirada oturacak kişilere 18 ay boyunca hibe olarak kira yardımı yapılır. Kredi ve kira yardımı alabilmek için kişilerin mevzuatlarda belirtildiği gibi başvuruda bulunması gerekmektedir.

Kentsel Dönüşüm Sorgulama

Kentsel dönüşüme başvuru yaptıysanız bu süreci online olarak da takip edebilirsiniz. E-devlet sitesine giriş yaparak arama kısmına kentsel dönüşüm sorgulama yazmalısınız. Çıkan ekranda ilgili yerlere bilgilerinizi doldurmalı, başvurunuz ile ilgili süreci öğrenme şansı elde edebilirsiniz. Aynı zamanda süreci takip etmek için tek yol e-devlet değildir. Dilerseniz ilgili belediye kentsel dönüşüm müdürlüklerinden de süreç hakkında bilgi alabilirsiniz. T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı il müdürlüklerin de süreç boyunca sizlere yardımcı olacak bir kuruluş olacaktır. Kentsel dönüşüm yönetmeliği kapsamında sürecin nasıl işleyeceğini öğrenebilirsiniz.

Başvuru İçin

Size yardımcı olalım

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın

Başvuru Formu

Lütfen eksiksiz doldurun

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın