Bina Sağlamlık Testi

Bina Sağlamlık Testi

Güvenliğimiz her zaman en önemli şeylerden birisidir. Özellikle yaşam alanlarımız, en öncelikli alanlardan birisi olarak mutlaka güvenli olmalıdır. Binaların olası doğal afetlere karşı dayanıklı olması, hasarsız olması oldukça önemli bir konudur ve bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerekir. Binaların sağlam olabilmesi için öncelikle test yapılması gerekir. Bina sağlamlık testi dediğimiz bu testler, binaların tüm bölgesinde araştırma yaparak binanın ne kadar dayanıklı olduğunu ölçer. Bu işlem, uzman kişiler tarafından yapılan işlemlerdir. İşlemler esnasında  inşaat mühendisleri ile teknik ekipler çalışır. Testin sonucu olarak bina sağlamlık raporu oluşturulmaktadır. Bu rapora göre binanın güçlendirilmesine veya kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesine hak sahipleri karar verir. Şirketimiz bina sağlamlık raporu hazırladığı gibi bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm kapsamında da uzman kadrosu ile hizmet vermektedir.

Bina Sağlamlık Testi Nasıl Yapılır?

Bina sağlamlık testi belirli aşamalardan geçilerek yapılmaktadır. Öncelikle bu konuda uzman, teknik personele sahip, iyi referansları bulunan, yetki belgesi sahibi şirketlere bina sağlamlık testi için başvuru yapılması önemlidir. Yapılan başvurular sonucunda ise işlemler başlatılmaktadır. İşlemlerin başlatılması ile binada şu çalışmalar yapılır:
  • Binanın zemin durumunun belirlenmesi için zemin etüdü hazırlanır.
  • Daha sonra mevcut durumu görmek için bina rövelesi çizilmektedir.
  • Binada daha önce çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan hasarlar tespit edilmektedir.
  • Binadan yeterli miktarda karot numune alınır. Sonrasında bunlar incelemeye alınmaktadır.
  • Röntgen cihazı kullanımı ile taşıyıcıların içindeki demir adeti ve sıklığı belirlenmektedir.
  • Taşıyıcı elemanların demirlerinde pas olup olmadığı kontrol edilmektedir.
  • Bilgisayarda 3 boyutlu modelleme yapılır; statik ve deprem hesaplamaları yapılır.
  • Tüm çalışmalar sonucunda eldeki verilere göre deprem risk raporu hazırlanır.
Bina Sağlamlık Testi  

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Bina Sağlamlık Testi İçin Gerekli Olan Belgeler

Binalarda test yapılması için başvuru yapmak yeterlidir. Sonrasında ise gerekli belgelerin temin edilmesi gerekir. Bu belgelere ek binaya ait projelerinde olması önemlidir eğer bina projeleri yok ise bu durum bina sağlamlık testini yapacak şirkete bildirilmelidir; şirket binanın rölövesini de çizecektir.  Bina sağlamlık testi yapılabilmesi için çok basit belgeler yeterlidir bunlar tapu fotokopisi, yapı sahibine ait nüfus cüzdanı fotokopisi yer alır. Bunların dışında eğer başvuru işyeri için yapılacaksa bu durumda şirkete ait vergi levhası, şirket sahibinin imzası ve şirkette yetkili olan kişinin nüfus cüzdanı gereklidir. Eğer binada yaşayan kiracı başvuru yapacak ise bu durumda bina sahibinin onayı gerekir, kiracıya ait kira kontratı ve nüfus cüzdanı fotokopisi gereklidir. Tüm bu belgelerin temin edilmesi ile birlikte işlemler en kısa sürede başlar ve test başlar. Testin sonucu bina deprem riskli çıkar ise bina için en kısa kentsel dönüşüm veya bina güçlendirme kararı alınmalıdır. Bina Sağlamlık Testi

Bina Sağlamlık Testi Ücreti Ne Kadar?

Merak edilen sorulardan birisi de bina sağlamlık testi fiyatının ne kadar olduğu sorusudur. Testin belirli bir fiyatı olabilmesi için öncelikli olarak bina hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Binanın kaç katlı olduğu, bina toplam inşaat alanı, binada kaç bağımsız bölüm olduğu gibi konular testin fiyatının belirlenmesinde önemli olan etkenler arasında yer almaktadır. Bu bilgiler eşliğinde testin ne kadar olduğu da ortaya çıkacaktır. Şirketimiz ile anlaşarak kaliteli bir test yaptırma şansı elde eder, aynı zamanda bütçe dostu bir seçim yaparsınız.

Başvuru İçin

Size yardımcı olalım

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın

Başvuru Formu

Lütfen eksiksiz doldurun

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın