Deprem Performans Analizi

Deprem Performans Analizi

Depremler ülkemizde sıklıkla yaşanan doğal afetlerden birisidir. Bu nedenle önlem alınması için binalara deprem performans analizi yapılmalıdır. Hasarlı binaların yeniden yapılması işlemleri kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yapılan işlemlerdir. Bunun dışında binaların güçlendirilmesi için de çeşitli işlemler yapılmaktadır. Tüm bu işlemlerin yapılması için ise öncelikle binalarda test yapılması gerekir. Yapılan bina sağlamlık testi birçok farklı aşaması olan bir testtir. Bu aşamalar sonucunda ise bir rapor oluşturulur. Bu rapor binaya ait deprem performans analizi olarak adlandırılır. Binanın ne kadar sağlam olduğu, güçlendirmeye ihtiyacı olup olmadığı gibi konularının cevabı bu analizde saklıdır. Bu nedenle mutlaka yapılması gerekir. Şirketimizde uzman ekibi ile binaların deprem güvenliğinin tespiti için deprem performans analizi hizmeti sunmaktadır. Deprem Performans Analizi  

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Deprem Performans Analizi Nasıl Yapılır?

Deprem performansına karşı binaların sağlam olması çok önemli bir konudur. Bu konuda önlem alınması için ise öncelikli olarak insanların yaşam alanı olan binaların kontrol edilmesi gerekir. Bu binalar arasında apartmanlar, hastaneler, ofisler, işyerleri, spor salonları, kamu kurumları ve daha birçok yapı yer alır. Deprem performans analizi oluşturma işlemi için şu aşamalar gerçekleştirilir:
  • Öncelikle binaya ait olan eski projeler incelenmelidir. Eğer eski projeler yoksa binaya ait röleve oluşturması yapılmalıdır.
  • Binanın katlarından karot numarası alınmalı ve bina beton dayanımının belirlenmesidir.
  • Sonrasında röntgen aleti ile bina taşıyıcılarında yer alan demirlerin adetleri ve sıklıkları tespit edilir.
  • Taşıyıcılarda bulunan demirlerin paslanıp paslanılmadığı kontrol edilmelidir.
  • Zeminin olduğu alanda zemin etüdü yapılmalı ve sonrasında buna uygun biçimde zemin etüd raporu hazırlanmalıdır.
  • Tüm bunların ardından tüm eldeki veriler ile yapı bilgisayarda 3 boyutlu modellenir statik analiz yapılır.
  • Modelleme ve hesaplama işleminden sonra ise eldeki raporlar eşliğinde performans analizi oluşturulmalıdır.
Deprem Performans Analizi

Deprem Performans Analizi Neden Yapılır?

Depremler ciddi anlamda can ve mal kayıplarına yol açan doğal afetlerdir. Dünyanın birçok bölgesinde her gün çeşitli şiddetlerde depremler meydana gelmektedir. Bu yerlerden birisi de bizim ülkemizdir. Bilindiği üzere depremin önlenmesi ya da yok edilmesi mümkün değildir. Aynı şekilde depremin önceden haber alınması da mümkün değildir. Yapılacak tek şey güvenli alanlar oluşturarak depreme karşı önlem almak olacaktır. Toplu yaşam alanlarının her birindeki hasarlar tespit edilmeli ve binalar gerektiği ölçüde güçlendirilmelidir. Hangi binanın hasarlı olduğunu anlamak için ise yukarıda saydığımız aşamalar gerçekleştirilmeli ve sonrasında deprem performans analizi oluşturulmalıdır. Buna göre önlemler en doğru şekilde alınmış olacaktır.

Deprem Performans Analizi İçin Gerekli Belgeler

Deprem performans analizi oluşturmak için gerekli birçok belge vardır ve bunların temin edilmesi gerekir. Bu belgeler arasında nüfus kayıt örneği, tapu fotokopisi ilk sırada yer alır. Eğer bina bir işyeri ise bu durumda işyerine ait vergi levhası mutlaka olması gereken belgeler arasında yer alır. Eğer analizi oluşturmak için kiracı başvuru yapıyorsa mutlaka bina sahibinin de onayı olmalıdır. Aynı zamanda kiracının kira kontratı da gerekli belgeler arasında yer almaktadır.

Başvuru Formu

Lütfen eksiksiz doldurun

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın

Başvuru Formu

Lütfen eksiksiz doldurun

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın