Kentsel Dönüşüm Sorgulama

Kentsel Dönüşüm Sorgulama

Kentsel dönüşüm işlemi ile güvenilir olmayan binalardan tamamen kurtulmak mümkün. Son yıllarda çok daha fazla bina kentsel dönüşüm kapsamına girmektedir. Bunun sebebi ise ülkemizin deprem bölgesi olması ve her an deprem gerçeği ile yüzleşebilecek olmamızdır. Bu nedenle hem kişilerin hem de devletin depreme karşı önlem alması büyük bir öneme sahiptir. Kentsel dönüşüm işlemi de depreme karşı alınan, oldukça etkili yöntemlerden birisidir. Kentsel dönüşüm sorgulama işlemi ile sizler de ilgili belediyeye veya bakanlık il müdürlüğüne  girerek yapınızın kentsel dönüşüm içinde yer alıp almadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde yazımızı okuyarak kentsel dönüşüm ile ilgili merak ettiklerinize de cevap bulabilirsiniz. TEKTAŞ olarak kentsel dönüşüm ve bina güçlendirme kapsamında uzman kadrosu ile hizmet vermekteyiz.

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel dönüşüm nedir sıklıkla karşımıza çıkan sorulardan birisidir. Hasarlı olan, oturmaya müsait olmayan ve ekonomik ömrü tükenmiş yapı ve her türlü bina yapılan araştırmalar sonucunda riskli yapı olarak kabul edilir. Bu binalar güvenli alanlar değildir ve herhangi bir durumda can ve mal kaybına neden olabilmektedir. Bu nedenle bu binaların yıkılması ve yeniden inşa edilmesi gerekir. Bu sürecin tamamı da kentsel dönüşüm adı altında yapılır. Bu kapsamda birçok farklı proje geliştirilmekte ve ülkemizin birçok farklı şehrinde uygulanmaktadır. Kentsel dönüşümden faydalanmak için yapı maliklerinin riskli yapı tespiti için lisanslı şirketlere başvuru yapması gerekir. Başvuru için gerekli belgelerin ve şartların uygun biçimde hazırlanması sonrasında binanın riskli olup olmadığı ilgili belediye veya bakanlık il müdürlüklerinde kentsel dönüşüm sorgulama işlemi ile öğrenilebilir.

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Kentsel Dönüşüm Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kentsel dönüşüm projesinde binanızın yer alıp almadığını öğrenebilmek için kentsel dönüşüm sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için yaşadığınız şehrin belediyesine tapunuz ile başvuruda bulunmanız yeterlidir. Aynı şekilde T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı il müdürlüklerine giderek tapu bilgileriniz yani parsel, ada, ilçe gibi bilgileri ve kimlik bilgilerinizi ile binanız için riskli yapı tespit yapılıp yapılmadığını, yapıldı ise binanızın riskli olup olmadığını, binanın riskli ise kentsel dönüşüm süreci hakkında tüm detayları bilgileri öğrenebilirsiniz. Bunlara ek olarak binanız için riskli yapı tespit işlemi yapılmış ve binanız riskli olarak tescil edildi ise bunu web tapu uygulamasında bina risklidir şerhi ile anlayabilirsiniz. Tüm bu süreçte bağlı olduğunuz belediye, kaymakamlık ve tapu müdürlüğü hak sahiplerine konu hakkında resmi tebliğ de yapacaktır.

Kentsel Dönüşüm İçin Gerekli Olan Evraklar

Kentsel dönüşüm işleminin yapılabilmesi için maliklerden birisinin gerekli belgeler ile başvuruda bulunması gerekir. Kentsel dönüşüm sorgulama işlemi öncesinde başvuru sırasında gerekli olan belgeler arasında şunlar yer almaktadır:
  • Kimlik fotokopisi,
  • Riskli olan yapının adresi ile uyumlu olacak herhangi bir fatura,
  • Islak imzalı başvuru dilekçesi,
  • Riskli yapıyı tespit raporu,
  • Konut ya da işyerine ait tapu belgesi,
  • Kentsel dönüşüm kira yardımı için ev veya işyerine ait elektrik  veya su faturası,
  • Kira yardımı ödemesi için hak sahiplerinin Ziraat Bankası hesapları,
  • Pay sahiplerinin en az üçte iki çoğunlukla kabul ettiği bina ortak karar protokolü gereklidir.
Bu belgeleri temin ettikten sonra kentsel dönüşüm için başvurabilirsiniz.

Başvuru İçin

Size yardımcı olalım

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın

Başvuru Formu

Lütfen eksiksiz doldurun

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın