Kentsel Dönüşüm Şartları

Kentsel Dönüşüm Şartları

Depreme karşı güvenilir olmayan yapıların riskli ilan edilerek yıkılması ve yeniden yapılması sürecine kentsel dönüşüm süreci denir. Ülkemiz bilindiği üzere deprem bölgesidir ve bu nedenle son yıllarda devlet tarafından yoğun biçimde kentsel dönüşüm projeleri yapılmaktadır. Birçok kişinin evi bu projeler sayesinde güvenilir ve yaşanması mümkün bir yer haline gelmiştir. Peki, bu kapsamda kentsel dönüşüm şartları nelerdir? Depreme karşı güvenli olmayan binalar hem maddi hem de manevi birçok kayba yol açar. Bina yıkılmaları yaralanma ve ölüm gibi çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu sorunlar ile karşılaşmamak için mutlaka binanın riskli olup olmadığı tespit edilmeli ve dönüşüm işlemlerine bir an önce başlanmalıdır. Bu sayede eviniz çok daha yaşanılır, güvenli bir alan haline dönüşecektir. Yazımızı okuyarak kentsel dönüşüm süreçlerinden haberdar olabilirsiniz. Şirketimiz riskli yapı tespit raporu hazırladığı gibi kentsel dönüşüm ve bina güçlendirme kapsamında da uzman kadrosu ile hizmet vermektedir.

Kentsel Dönüşüm İçin Hangi Şartlar Gereklidir?

Kentsel dönüşümün tamamlanabilmesi için belirli kentsel dönüşüm şartları yerine getirilmesi gerekir. Öncelikle binanın riskli olduğu mutlaka tespit edilmeli ve onaylanmalıdır. Bunun için T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından bu konuda görevlendirilmiş lisanslı şirketler riskli yapı tespit işlemlerini yürütür. Riskli alanlar ise eski, depreme dayanıksız ekonomik ömrünü tamamlamış, hasarlı olan binaların bulunduğu bakanlıkça belirlenen alanlardır. Bu şekilde riskli alan yani kentsel dönüşüm alanı ilan edilen bir çok bölge bulunmaktadır. Riskli yapının tespit edilmesi için maliklerden birisinin yetkili şirkete başvuru yapması yeterli olacaktır. Kentsel dönüşüm için başvuru yapılmadan herhangi bir işlem yapılması mümkün değildir. Bu süreçte lisanslı şirket binanın risk tespiti için gerekli teknik incelemeleri yapıp bina için riskli yapı tespit raporunu hazırlayacaktır. Bu raporun ilgili idarece onaylanması ile bina kentsel dönüşüm kapsamına girecektir. Hak sahipleri bu yapılan risk tespitine itiraz etmek hakları vardır. İtiraz komisyonu yapılan itirazı görüşüp karara bağlar. Tüm bu süreçlerden sonra hak sahiplerinin üçte iki çoğunlukla kentsel dönüşüm için karar alması gerekir. Böylece binanın bu süreçte kentsel dönüşüm şartları tamamlanmış olur. Eğer malikler isterse Sermaye Piyasası Kurumu üzerinden binanın değerini de ölçebilirler. Bu da sıklıkla başvurulan yöntemlerden birisidir.

Kentsel Dönüşüm Şartları

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm kredisi için öncelikle binanın risk tespitinin yapılması ve tüm kentsel dönüşüm şartlarını yerine getirmesi gereklidir. Hak sahipleri binanın hangi müteahhit tarafından yapılacağı, inşaat için kentsel dönüşüm kredisi kullanıp kullanmayacaklarına karar veririler. Tüm bu işlemlerden sonra bakanlığın anlaşma sağladığı bankalara kredi için başvuruda bulunurlar. Kentsel dönüşüm kredisi devlet destekli olup; en fazla 60 ay vadeli ve faiz indirimlidir. Hak sahiplerinin gerekli başvuruları yaparak kredisi alması mümkündür. Kredi onayı ile toplam kredi tutarı banka hesabına yatırılır ve inşaat ilerledikçe buradan müteahhide ödeme yapılır. Böylece hak sahipleri riskli binalarını devle desteği ile yenileyerek; afetlere dayanıklı, modern ve daha değerli evlere sahip olabilirler.

Kentsel Dönüşümde Avukat Desteği Gerekli Midir?

Dönüşüm işlemleri öncesinde mutlaka bir ön hazırlık yapılması gerekir. Bununla birlikte işlem yapılacak binanın üzerinde herhangi bir ipotek ya da haciz olup olmadığı da öğrenilmelidir. Tüm bu süreçler hukuki süreçler olduğu için size destek olması adına kentsel dönüşüm konusunda uzman avukat ile çalışmanız doğru bir tercih olacaktır. Günümüzde çoğu kişi kentsel dönüşüm sürecinde avukatlar ile iş birliği yapmaktadır. Sizler de böyle bir yola başvurarak çok daha profesyonel şekilde işlem yapabilirsiniz. Aynı zamanda alanında uzman bir avukat sizi en doğru şekilde yönlendiren kişi olacağından oldukça önemlidir. Şirketimiz çözüm ortağı tecrübeli avukatlar ile konu hakkında görüşme yapabilirsiniz.

Başvuru İçin

Size yardımcı olalım

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın

Başvuru Formu

Lütfen eksiksiz doldurun

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın