Riskli Yapı Tespit Raporu

Riskli Yapı Tespit Raporu

Kentsel dönüşüm son yıllarda giderek artan bir talep ile karşı karşıyadır. Günümüzde birçok kişi eski, depreme dayanıksız, hasarlı ve oturulamaz olan evlerini yıktırarak yenilenmesini istemektedir. Bu birçok açıdan avantajlı bir durumdur. Kentsel dönüşüm ile yapılan evler can ve mal kaybı yaşanmasını engeller. Aynı zamanda evin değerinde de büyük bir artış meydana gelir. Tüm bu avantajlardan yararlanabilmek için ise binanızın riskli olduğunun tespit edilmesi gerekir. Bunun için gerekli incelemeler yapılmalı ve lisanslı şirket tarafından riskli yapı tespit raporu oluşturulması gerekir. Bu rapora göre de evin yıkım süreci en kısa süre içinde başlatılır.  Şirketimiz riskli yapı tespit raporu hazırladığı gibi kentsel dönüşüm ve bina güçlendirme kapsamında da uzman kadrosu ile hizmet vermektedir.

Riskli Yapı Nasıl Belirlenir?

Kentsel dönüşüm kanunu kapsamından yararlanabilmek için riskli yapı tespit raporu gereklidir. 6306 sayılı Kanunun 3. maddesi ile riskli yapıların tespiti, masrafları maliklere ait olup Bakanlığın yönetmeliklerine uygun şekilde Bakanlık tarafından lisanslandırılmış şirketlere yaptırılmak şartıyla belirlenir. Tespit işlemleri malikler tarafından da yapılabilir. Sonuçlarının da Bakanlığa bildirilmesi gerekir. Sonuçlar olumlu çıkar ve bina riskli olursa o halde binayı kentsel dönüşüm kanunu kapsamı içinde değerlendirmek uygun olacaktır. Bina en kısa sürede yıkılır ve yeniden yapım aşamalarına geçilir. Bakanlık belirli bir süre isteyerek binanın riskli olup olmadığının maliklerden isteme hakkına sahiptir. Bu süre içinde işlem yapılmazsa Bakanlık bu işlemi kendisi yaptırabilir. T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkili kuruluşu binanın risk tespiti için binanın kritik katındaki kolonlardan karot ile numune alıp bina beton dayanımı belirlenir, bina rölövesi çizilir,  röntgen ile taşıyıcı elemanların demirleri tespit edilir, binanın oturduğu alan için zemin etüd raporu hazırlanır ve tüm bu çalışmalar sonucu hazırlanan riskli yapı tespit raporunda binanın riskli olup olmadığı tespit edilir. Tüm süreç bu raporun alınması ile başlayacağı için çok önemli bir konudur.

Riskli Yapı Tespit Raporu

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Riskli Yapı Belirlendikten Sonra Neler Yapılır?

Riskli yapı tespit süreci bina için hazırlanmış riskli yapı tespit raporu çalışmalarının ilgili idare tarafından bina risklidir onayı ile tamamlanmış olur. Bu raporun onayı ile binadaki tüm hak sahiplerine resmi yazı ile durum hakkında bilgi verilerek  binada yaşayan herkese müteahhit seçimi ve diğer önemli konular ile ilgili karar almaları için 60 günlük bir süre verilir. Bu süre içinde hak sahipleri karar alamaz ise ilgili idare binanın boşaltılması ve riskli olan binanın yıkımı ile ilgili hak sahiplerine uyarı yazısı iletir.  Bu süreç öncesinde hak sahiplerinin hazırlanmış riskli yapı tespit raporuna 15 günlük itiraz hakkı vardır. Hak sahiplerinin itirazı sonucu hazırlanmış rapor itiraz komisyonunda incelenip karara bağlanır. İtiraz komisyonun kararı hak sahiplerine yazı ile bildirilir; müteahhit seçimi ve diğer kararlar için 60 gün süre verilir. 60 günlük süre sonunda riskli binanın kentsel dönüşüm kanunu kapsamında yıkımı gerçekleştirilir.

Risk Tespitinin Maliyeti Ne Kadar?

Kentsel dönüşüm süresinde riskli yapı tespit raporu alınması çok önemlidir. Bu tespit hak sahipleri tarafından veya inşaatı yapacak müteahhit tarafından ücreti kendileri tarafından ödenmek üzere yaptırılır. Risk tespiti maliyeti  binanın bulunduğu şehir, kat sayısı, binada yapılacak tespitlerin miktarına göre değişmektedir. Riskli yapı tespit raporu maliyeti için  lisanslı şirketlerden teklif alınabilir. Şirket seçerken ise konusunda uzman, ekip ve ekipmanı yeterli, iyi referansları bulunan şirketlerin seçilmesi önemlidir. 

Başvuru İçin

Size yardımcı olalım

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın

Başvuru Formu

Lütfen eksiksiz doldurun

+90 530 115 39 80

Lütfen arayın...

E-Posta

Bize yazın...

BLOG

Bloğumuzu ziyaret edin

İLETİŞİM

Her konuda danışın